4 Ağustos 2009 Salı

You Are Now Entering Christiania

Yeryüzünde cenneti bulmak..

“Christiania” özgür ülkesini ilk duyduğumda bir şakadan ya da turistik amaçlı bir mekandan ibaret olduğunu düşünmüştüm.. Ancak yanılmışım..

Ansiklopedik bilgi aktarma niyetinde değilim, ancak öncelikle bir ülkeden söz ettiğimizi bilmenizi istiyorum.. Hem de bayrağı olan bir ülke.. “Christiania” adındaki "i" harflerinin üç noktasını temsil ediyor bu sarı noktalar..

Girişinde Christiania yazıyor ülkenin.. Çıkışında ise "You are now entering EU".. Bu ülkenin halkı Avrupa Birliği'ne girmemek için ayak diremiş bir halk zira.. Hippiler, işsizler, anarşistler tarafından kurulan bu ülke Danimarka hükümetinden, polisinden, askerinden ve benzeri tüm otoritelerinden tümüyle bağımsız.. Daha da güzel tarafı bu ruhun fertleri kendilerini hükümete de yasalarla kabul ettirmiş durumda..

“Christiania is the land of the settlers. It is the so far biggest opportunity to build up a society from scratch - while nevertheless still incorporating the remaining constructions.. Own electricity plant, a bath-house, a giant athletics building, where all the seekers of peace could have their grand meditation - and yoga center.. Halls where theater groups can feel at home.. Buildings for the stoners who are too paranoid and weak to participate in the race.. Yes for those who feel the beating of the pioneer heart there can be no doubt as to the purpose of Christiania.. It ıs the part of the city which has been kept secret to us - but no more..”

Düzgün/sıradan/geleneksel toplum düzeniyle başa çıkmak istemeyen insanlar ve çöp kamyonuna bile resim yapmaya kadar varan hayal gücü.. Hırsızlık, şiddet, kesici-delici aletler, silah, mühimmat ve kimyasallar yasak.. Onun dışında her konuda sınırlarınızı zorlamaya hazır bir mekan.. Danimarka otoriteleri devamlı olarak bu kadar "özgür" bir mekanın olmaması için bastırıyorlar.. Oysa ülke halkının Danimarka'ya herhangi bir zararı yok, zira normal şartlarda dış dünyayla iletişimlerini de olabildiğince kısıtlı tutuyorlar.. Otorite güç de kullanıyor işin kötü tarafı.. Ülkeye zorla giriş yapıp kafalarına göre yıkımlar yapıyor ve ani baskınlar yapıp kimyasal arıyorlar.. Ancak halk devamlı olarak polisi dışarı atmayı başarıyor..

Ayrıca otoritelerin “esrar satışının” biraz daha gizli yapılmasını istemesine karşılık olarak halkın uyuşturucuların üzerini örtmek için askeri kamuflajları kullanması da çok satirik geldi bana..


Fotoğraf, resim, müzik, dans, tiyatro halkın temel etkinlikleri.. Muhteşem cam evlere, duvar boyama çalışmalarına ve basit bir yaşam biçimine sahipler.. Üstelik ülkeye gay'lerin katılımını da teşvik ediyorlar.. Sanırım, otorite olmadan da insanların kendini yönetebileceğini kanıtlayan tek yer dünya üzerindeki.. Ülkenin ortak ve eşit bir gelir dağılımı var, en güzeli de yönetimde herkes söz hakkına sahip..

Cidden insanın insan olarak ele alındığı bir yer Christiania..

“The objective of Christiania is to create a self-governing society whereby each and every individual holds themselves responsible over the wellbeing of the entire community.. Our society is to be economically self-sustaining and, as such, our aspiration is to be steadfast in our conviction that psychological and physical destitution can be averted..”

Hiç yorum yok: